Metropolitalne Obchody 100-lecia III Powstania Śląskiego

Link do streamingu wydarzenia znajduje się poniżej:

Tryptyk Powstańczy – Pamięć Ziemi – YouTube

„TRYPTYK POWSTAŃCZY – PAMIĘĆ ZIEMI” to widowisko łączące muzykę filmową, klasyczną i rozrywkowo-rockową, w symboliczny sposób pokazując wartość w poszukiwaniu wspólnego dialogu. Muzyka bowiem jako uniwersalny język, umiejętnie łączący przeszłość z teraźniejszością i człowieka z człowiekiem stanowi główną oś projektu, który został przygotowany z okazji Metropolitalnych Obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego.

Wybór miejsca widowiska nie jest przypadkowy. Zlokalizowany niegdyś w Hotelu „Lomnitz” Polski Komisariat Plebiscytowy mimo nieistniejącego już budynku przy bytomskim Rynku nadal pozostaje w pamięci pokoleń. Bytom, jako ważne miejsce wydarzeń związanych z III Powstaniem Śląskim stanowi nić łączącą nas z przeszłością. Miasto, którego historia sięga XII wieku jest najstarszym świadkiem lokalnej kultury muzycznej i śląskich obyczajów. Dlatego nawiązując do okoliczności i kontekstów miejsca, inscenizacja widowiska jest swoistą podróżą w czasie od początków jego istnienia do współczesności.

Decydując o kształcie obchodów, organizatorom przyświecała idea celebrowania tego ważnego wydarzenia poprzez podkreślenie jedności i współpracy, dzięki włączaniu w działania mieszkańców regionu. Obchody rozpoczęły się 2 maja br. uroczystością na bytomskim Rynku, upamiętniającą wybuch III Powstania, a kolejne wydarzenia 15, 29 maja i 12 czerwca br. realizowane w ramach projektu Górnośląskiego Towarzystwa Historycznego „Przygrywka do Tryptyku Powstańczego” poprowadziły nas do wielkiego finału, który za chwilę odbędzie się 25 czerwca.

Muzyka, taniec i sztuka wizualna, tworzący widowisko realizatorzy i wykonawcy – 500 osobowy metropolitalny zespół zabierze odbiorców wydarzenia we wzruszającą opowieść o poświęceniu, rodzinie i miłości do kształtowanej własnymi rękami ziemi.

Tak zróżnicowanego przekazu muzycznego, tanecznego i teatralnego nie mamy zbyt często okazji doświadczać. Poprzez nietuzinkową formę wyrazu, w idei współpracy i łączenia się w sztuce, widowisko zostanie zaprezentowane przez artystów, którzy wspólnie przedstawią twórczość śląskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Józefa Świdra, Klaudiusza Jani oraz Wojciecha Ciuraja.
Wszyscy występujący artyści związani ze Śląskiem, z ogromnym szacunkiem do tej ziemi i jej losów – razem, w jedności, ku pamięci pokoleń, w idei zachowania dziedzictwa kultury, historii, wolności – na jednej kilkupoziomowej scenie zbudowanej na trzech platformach.

Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej jest obraz, który w formie efektowanego wideoartu, eksponowanego zarówno na elementach multimedialnej scenografii oraz w projekcjach na bytomskich kamienicach stanowić będzie tło dla oryginalnej areny wydarzeń.

Widowisko równocześnie zostanie streamingowane na kanale YouTube Bytomskiego Centrum Kultury oraz Miasta Bytomia, a link do streamingu będzie udostępniony na facebooku oraz przekazany wszystkim 41 miastom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, również w celu udostępnienia, aby jak najwięcej mieszkańców Metropolii mogło razem świętować tą wyjątkową rocznicę.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia ! Dostępność w sieci: 24 godz. od zakończenia widowiska.

Wydarzenie na Rynku w Bytomiu odbędzie się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń i przepisów sanitarnych.